avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua,o întrebare am,acuma sunt in CIC,pot intra ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua,o întrebare am,acuma sunt in CIC,pot intra in continuare ...

Buna ziua,o întrebare am,acuma sunt in CIC,pot intra in continuare in CIC daca nevasta urmează să nască între timp celălalt copil?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:27, 2 Aprilie 2024
Da, puteti intra in CCC si pentru cel de-al doilea copil.

Unde depun cererea?
Cornel Vasile a scris:

Da, puteti intra in CCC si pentru cel de-al doilea copil.

Cererile pentru acordarea indemnizației și documentele din care rezultă îndeplinirea condițiilor legale de acordare a acestora se depun la primăria comunei, orașului, municipiului, respectiv sectoarelor municipiului București pe raza căreia solicitantul își are domiciliul sau reședința.

Trebuie sa luati de la AJPIS adeverinta cu perioada primului CCC.
Buna,dar dacă naște după ce face primul copil 2 ani se poate intra in CIC?
Da, se poate intra in CCC si in aceasta situatie.

Alte discuții în legătură

Daca mama intra din cic1 direct in prenatal, tatal mai poate bebeficia de luna obligatorie de concediu paternal? AM13 AM13 Buna ziua, Am si eu o intrebare despre concediul obligatoriu de 1 luna a celuilalt parinte, a sotului meu, daca imi puteti raspunde va rog frumos. Am ... (vezi toată discuția)
Prelungire ccc Loredana_84 Loredana_84 Buna ziua, O salariata se afla in CCC 2 ani pana la 16.08.2014. Tatal inca nu intrat in CCC o luna. Intre timp, salariata a nascut din nou in ... (vezi toată discuția)
Ccc pentru al doilea copil veronica-t veronica-t Buna ziua ! Sunt in CCC pentru primul copil care va implini doi ani in octombrie , al doilea copil urmand a se naste spre sfarsitul lunii august. Cum trebuie ... (vezi toată discuția)