Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara sunt despărțit de fosta soție de 5 luni ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara sunt despărțit de fosta soție de 5 luni când ...

Bună seara sunt despărțit de fosta soție dede 5 luni când a plecat de la mine luase cardul de alocații la copii .
Copii sunt cu mine în Germania cum pot opri alocatia sau ce pot face as vrea un sfat sau cineva în postura sa ma ajute
Depuneti la AJPIS o Cerere pentru schimbarea reprezentantului legal beneficiar de alocaţie

Documente necesare: copie BI/CI reprezentant legal nou , copie certificat de nastere copii, copie hotarare de divort .
Nu sunt divorțați și nu e reprezentant nou, e parinte ca și mama.

Din pacate doar în instanță rezolvati.
Mama a venit în România?
Poate scoate ea alocația sa sa v-o trimita pe cont.
Dacă nu face asta și nu contribuie la întreținerea copiilor, faceti-i o plangere penala pt abandon
Dacă mama e de acord, poate face cerere pt schimbarea titularului alocației.

Copiii ii vreti al dvs? Trebuie sa va judecati pt locuinta copiiilor și pensie.
Nu ati zis, vreti sa divortati?
Încă nu sunt divorțat dar am vb cu ea și e de acord sa îmi lase mie custodia copiilor și sa divorțat pe cale amiabila la un notar .
Da copii sunt în grija mea doar atât ma interesează cum as putea bloca alocatia
Pentru alocatie va adresati AJPIS - Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială , pe langa deocumentele mai sus mentionate va trebuie si acordul mamei.
Nu știu ce înțelegeți dvs prin custodie, dar nu puteti divorța la notar, decât dacă va intelegeti ca ambii sa exercitati autoritatea parinteasca.
Puteti sa va intelegeti ca minorii sa locuiasca cu dvs.
Apoi, cu certificatul de divort și înțelegerea notariala, mutati și alocația.
Deocamdată va poate trimite banii în cont.
Daca nu vrea, o dati in judecata sa va dea pensie de intretinere și banii din alocație.