Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Oameni buni, intreb pentru o prietena...pe bune! Ani ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Oameni buni, intreb pentru o prietena...pe bune! Ani lucrati ...

Oameni buni, intreb pentru o prietena...pe bune!
Ani lucrati in ro 21, ing chimist. Iese la pensie cu 1500????? N-a avut salariu mare, a lucrat in cooperatie dupa inchiderea fabricii...dar totusi!
Sa faca contestatie?
Ce alte drepturi mai poate avea? ce ajutoare sau altceva. Nu se poate intretine cu banii astia. Mai poate lucra?si in ce conditii. Sau trebuie sa plece din tara?
Multumiri
Pai nu a lucrat prea mulți și nici nu contează ca a fost inginer, ci cu cat a contribuit.
Se poate angaja, da.
Sunt si pensii mai mici.
Anticipat, o doamna cu 39 de ani de munca, la salariul minim, a ieșit anticipat cu 1200.
Poate face contestatie, daca dorește, dar are putini ani lucrati, nu cred ca i se va mari.
Ajutoare...ceva pe la plata energiei, mai se da un card pt alimente...nu e nimic substanțial.
gi-jane2, moderator
Daca este pensie pt limita de varsta poate lucra in aceleasi conditii ca orice angajat, daca este pensie anticipata atunci rebuie sa aleaga ori pensie ori salariu.
Nu are cum sa iasa anticipat ...

hdlt a scris:

.....
Ani lucrati in ro 21, ....
Multumiri

Persoanele care beneficiază de pensie pentru limită de vârstă pot cumula pensia cu venituri obținute din activități dependente și activități independente, aşa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de cuantumul acestora.
Orice ajutor e binevenit. Asta cu plata energiei cardul de unde se pot lua? cum aplica? Trebuie sa instiinteze la casa de sanatate ca e la pensie?
Nu trebuie sa anunțe pe nimeni, daca se încadrează, vine singur prin posta.