Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Va rag sa ma ajutati intr-o problema. Lucrez la o institutie publica si in perioada 06-01-2010 pana la 29-01-2010 am urmatoarele concedii medicale:
1. cod indemnizatie 06, cod diagnostic 694, acut
6 zile de pe 06-01-2010 pana la 11-01-2010
2. cod indemnizatie 01, cod diagnostic 694, subacut
14 zile de pe 12-01-2010 pana la 25-01-2010
3. cod indemnizatie 06, cod diagnostic 726, acut
1 zile de pe 26-01-2010
4. cod indemnizatie 01, cod diagnostic 726, cronic
3 zile de pe 27-01-2010 pana la 29-01-2010

De la biroul personal al institutiei in care lucrez mi le respinge pe motiv ca nu sunt corect completate de medic si ca ele nu pot fi trimise la Casa de Sanatate. Va rog sa imi spuneti care sunt problemele.
Toate aceste concedii medicale trebuie sa fie initiale (sa aiba bifa la "initial").
Daca nu sunt asa, inseamna ca asta e problema.
Intrebati la biroul personal de ce nu sunt bune si mergeti apoi la medicul care vi le-a emis, daca intr-adevar sunt incorect completate.

Daca sunt in regula, societatea e oblogata sa vi le primeasca si sa le plateasca.
Concediul nr.1 este initial, nr.2 este in continuare avand acelasi cod diagnostic cu primul. La fel concediul 3 si 4. Toate trebuie fie vizate de medicul de familie.
Concediile 1 si 3 sunt initiale, 2 si 4 sunt certificate in continuare.Cele in continuare(2 si 4) trebuie eliberate cel tarziu in 11.01.2011 si 26.01.2011.Daca certificatele medicale sunt eliberate in data de 12.01 si 27. 01..nu sunt bune.
Primul certificat medical, cu cod 06....este bun doar daca reprezinta perioada de spitalizare.In ambulatoriu numarul maxim de zile de concediu medical in urgenta de care puteti beneficia sunt de 5.
Primele doua banuiesc ca sunt de la un spital,iar perioada de spitalizare reprezinta cele 6 zile pe urgenta, iar cele 14 zile sunt acordate dupa externare.
Crissa C, Consilier juridic