Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie salariu

Buna ziua, conform noii legi a pensiilor 360/2023, medicii pensionati pentru limita de varsta pot cumula pensia cu salariul platit de o unitate spitaliceasca de stat? Daca da, care este procedura legala? Multumesc!
Depinde de data iesirii la pensie ..dupa 01.09.2024 : Persoanele asigurate în sistemul public de pensii care îndeplinesc condițiile de înscriere la pensie prevăzute de lege pot opta între acordarea pensiei pentru limită de vârstă și continuarea activității, cu acordul anual al angajatorului, până la împlinirea vârstei de 70 de ani.
Voi iesi la pensie in luna aprilie 2024. Sa inteleg ca pot cumula pensia cu salariul pana in septembrie 2024? Cum se impaca legea cu decizia CCR?
Puteti cumula pensia cu salariul si dupa septembrie 2024 ... Legea 360/2023 nu are caracter retroactiv.