avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie salariu

Buna ziua, conform noii legi a pensiilor 360/2023, medicii pensionati pentru limita de varsta pot cumula pensia cu salariul platit de o unitate spitaliceasca de stat? Daca da, care este procedura legala? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:27, 28 Decembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depinde de data iesirii la pensie ..dupa 01.09.2024 : Persoanele asigurate în sistemul public de pensii care îndeplinesc condițiile de înscriere la pensie prevăzute de lege pot opta între acordarea pensiei pentru limită de vârstă și continuarea activității, cu acordul anual al angajatorului, până la împlinirea vârstei de 70 de ani.
Voi iesi la pensie in luna aprilie 2024. Sa inteleg ca pot cumula pensia cu salariul pana in septembrie 2024? Cum se impaca legea cu decizia CCR?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti cumula pensia cu salariul si dupa septembrie 2024 ... Legea 360/2023 nu are caracter retroactiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! daca o persoana are dreptul sa se pensioneze in luna ... laura1964 laura1964 Buna ziua! Daca o persoana are dreptul sa se pensioneze in luna martie mai poate cumula pensia cu salariul ( pana la 01.09.2024) cand se aplica noua lege a ... (vezi toată discuția)
Legea 360/2023 art.46(2) intrat in vigoare la 01/01/2024 (2) ... Carp Mircea Carp Mircea Legea 360/2023 Art.46(2) intrat in vigoare la 01/01/2024 Persoanele asigurate în sistemul public de pensii care îndeplinesc condițiile de înscriere la ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. am o nelămurire şi aş dori să ma ajutaţi. am ... ildifree67 ildifree67 Bună ziua. Am o nelămurire şi aş dori să ma ajutaţi. Am un muncitor de întreţinere la şcoală care în februarie 2024 împlineşte vârsta standard de ... (vezi toată discuția)