Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Perioadă contributiva. Am 14 ani contribuție la CAS ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Perioadă contributiva. Am 14 ani contribuție la CAS , din care ...

Perioadă contributiva. Am 14 ani contribuție la CAS , din care 8 ani și 7 luni in grupa a doua de muncă (1984-1992) . Sporul de grupă se va adăuga că perioadă contributiva să ajung la 16 ani și 10 luni contribuție, sau trebuie să cumpăr un an vechime pentru pensia pentru limita de vârstă? Mulțumesc pentru răspuns.
Stagiul aferent grupelor/conditiilor de munca nu este stagiu contributiv.
Este necontributiv.