avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua Sunt un părinte văduv. Pot dobândi ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua Sunt un părinte văduv. Pot dobândi calitatea de ...

Buna ziua
Sunt un părinte văduv.
Pot dobândi calitatea de coasigurat de sănătate că urmare a faptului că fica mea este angajata și necăsătorită?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:22, 30 Decembrie 2023
Da, puteti fi coasigurat al fiicei.
Soţul, soţia şi părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate pot fi coasiguraţii acestora

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calitatea de coasigurat adela65 adela65 Buna ziua, Doresc sa stiu daca fiica mea ma poate trece coasigurat. Ce presupune aceasta, ce drepturi si obligatii avem atat eu cat si fiica in aceasta ... (vezi toată discuția)
Frate in intretinere - coasigurat? chance1 chance1 Buna ziua! Daca eu il am in intretinere pe fratele meu ( el neavand serviciu) , nu devine automat coasigurat in sistemul public de sanatate? (vezi toată discuția)
Asigurare cass sermi sermi Buna ziua. Trebuie sa fac o operatie chirurgicala usoara dar din decembrie 2013 nu mai am servici si prin urmare nu sunt asigurata la CAS. Nu beneficiez nici ... (vezi toată discuția)