Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... S-a dat legea ieșirii la pensie a mamelor cu mai ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

S-a dat legea ieșirii la pensie a mamelor cu mai ...

Sa dat legea în vigoarea ieșiri la pensie a mamelor cu mai mulți copiii
Legea 360/2023 care va intra in vigoare la 01/09/2024:
Art.51
(1) Femeile care au realizat stagiul complet de cotizare contributiv și care au născut și crescut copii până la vârsta de 16 ani beneficiază de reducerea vârstei standard de pensionare prevăzută în anexa nr. 5, astfel:
Tabelul nr. 3
Nr. copii născuți și crescuți Vârsta standard de pensionare se reduce cu:
ani luni
1 - 6
2 1 -
3 1 6
4 2 -
5 2 6
6 3 -
7 și peste 3 6
(2) Reducerea vârstei de pensionare prevăzută la alin. (1) se aplică și în cazul în care numărul de copii cuprinde și copii adoptați și crescuți pe o perioadă de cel puțin 13 ani.