Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Ce tip de firma este corecta fiscal in paralel cu ICC?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Ce tip de firma este corecta fiscal in paralel cu ICC?

Ce tip de firma este corecta fiscal in paralel cu perioada indemnizatie crestere copil? E vorba de ultimele 6 luni din aceasta perioada, administrator persoana in maternitate ce beneficiaza de indemnizatie.
Firma ar fi cod CAEN 7112 - activitati de inginerie si consultanta tehnica.
Intre urmatoarele:
1. Micro SRL, in care sa fiu administrator si angajat ( cu salariu in limita plafon legal de 8 indemnizatii minime anual)- se potriveste pentru 7112?
2. SRL, ca administrator si prestator servicii (fara angajati)
Precizez ca tot persoana in maternitate furnizeaza aceste servicii.
george-neagu, moderator