avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cat va fi o pensie neta în 2024?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cat va fi o pensie neta în 2024?

Cat va fi o pensie neta în 2024 care la 31.12.2023 era de 8161 lei ? Scuze. Mă refer la pensie militara.
Ultima modificare: Duminică, 7 Ianuarie 2024
B. Stefan, utilizator
Cel mai recent răspuns: B. Stefan , utilizator 16:30, 8 Ianuarie 2024
Există o impozitare specifică (modificată de curând)care nu are legătură cu sistemul public și pe care o găsiți în legea 282/2023 sau art.101 din Codul Fiscal.
Ultima modificare: Duminică, 7 Ianuarie 2024
Carp Mircea, utilizator
Și cât va fi pensia neta ? Marea Indexare !
Aici se discută despre pensiile din sistemul public.Cele militare au tratament special.Sa vă răspundă cine stapaneste legislația pensiilor militare, respectiv impozitarea acestora modificată de curând.
Ultima modificare: Duminică, 7 Ianuarie 2024
Carp Mircea, utilizator
Poate răspunde cineva care știe despre pensiile militare. Cei care au ieșit înainte de 15.09.2017. Și la cei care au ieșit după aceea. Care este marea Indexare (ca suma rezultata).
Intrebati la casa teritoriala de pensii care v-o pune in plata.De acolo primiti un raspuns exact.

Alte discuții în legătură

Buna ziua! am rugamintea sa ma lamuriti in intr-o problema mai ... Misha23 Misha23 Buna ziua! Am rugamintea sa ma lamuriti in intr-o problema mai delicata, este legal ca din pesiile militare care sunt plafonate conform legilor in vigoare,la ... (vezi toată discuția)
Pensie militara B. Stefan B. Stefan Sunt cadru militar in activitate. Cf OUG 59/2017, art. 60- pensia neta nu poate fi mai mare decat media soldelor lunare nete. Pensia neta se calculeaza cf lg. ... (vezi toată discuția)
Cf hotararii guvernului cresterea pensiilor de la 01 01 2024 ... Ion Soare Ion Soare Cf hotararii guvernului cresterea pensiilor de la 01 01 2024 este de 13.8%,in realitate la mine cresterea este doar de 8.4% datorita celor 3 transe de impozite ... (vezi toată discuția)