Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Consiliul parohial mi-a solicitat o taxa de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Consiliul parohial mi-a solicitat o taxa de contribuție cu trei ani in urmă pentru a oficia căsătoria ...

Buna ziua Mă numesc Dan și locuiesc în Finteușu Mic.
Sînt căsătorit în 21 octombrie 2018 și am următoarea problemă:
Consiliul parohial mi-a solicitat o taxa de contribuție cu trei ani in urmă perioadă în care eu am locuit împreună cu actuala mea sotie împreună nefiind soț și soție,este normal???Mia spus căci dacă nu plătesc nu îmi oficiază cununia religioasa.
Menționez faptul căci părinți mei au plătit contribuția percepută anual la zi.
Acum care este procedura legală pt.ami face dreptate.
Dupa 5 ani , nu mai puteti face nimic ca sa va recuperati banii daca asta doriti.
Art. 141. -
Toate reclamaţiile şi plângerile comunităţilor bisericeşti şi particulare împotriva preotului paroh, precum şi ale preotului paroh împotriva Comunităţii bisericeşti trebuie prezentate arhiereului eparhiot pentru a fi analizate. Acesta, după voia sa, le rezolvă singur ori predă cazul Consistoriului bisericesc eparhial spre procedură.
Art. 150. -
Taxele pentru principalele slujbe parohiale, precum cununia, înmormântarea, parastasul şi altele asemenea lor, vor fi stabilite de Comunitatea bisericească în regulamentul său, conform situaţiilor din parohie. Cota-parte din aceste taxe ce va reveni preotului va fi stabilită de fiecare Comunitate bisericească în acord cu parohul.

Cereti regulamentul sa va dea scris cât trebuie sa plătiți și de ce și apoi faceti plangere
Dacă taxa nu e mare pe astia 3 ani( daca o fi 50 de lei pe an), dati-i popii banii și aia e.
Vedeți și care e taxa pt cununie.

Doamnă, șuguiți! :) Îmi amintesc, când eram mic, prin anii '50, la mine în sat taxa anuală era de 15 lei/persoană. În zilele noastre, cred că mirele va trebui să facă un CAR, sau să negocieze reeșalonarea datoriei. :) Sau să apeleze la alt preot,

gi-jane2 a scris:

Cereti regulamentul sa va dea scris cât trebuie sa plătiți și de ce și apoi faceti plangere
Dacă taxa nu e mare pe astia 3 ani( daca o fi 50 de lei pe an), dati-i popii banii și aia e.
Vedeți și care e taxa pt cununie.

taxa anuala de persoana e 50 de lei la biserica noastra, deci depinde.
Nu vrea sa va oficieze casatoria,mergeti la alta biserica.