Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, Care este valoare stimulentul de inserție ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, Care este valoare stimulentul de inserție in momentul ...

Buna ziua,
Care este valoare stimulentul de inserție in momentul de fata? Stiu ca, acest stimulent se raporteaza la ISR care in martie al fiecarui an se modifica in functie de rata inflatiei.
Anul trecut acest stimulent era tot 650 ( in plata) in cond in care tr sa fie 685 conf ISR. Deci care este adevarul?
Multumesc!
Art. 7* din OUG 111/2010
(1) Persoanele care, în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul
pentru creşterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obţin venituri supuse impozitului
potrivit art. 3 alin. (1) au dreptul la un stimulent de inserţie, după cum urmează:[Nm],
[Nm]
a) în cuantum de 1.500 lei, dacă persoanele îndreptăţite obţin venituri înainte de
împlinirea de către copil a vârstei de 6 luni, respectiv 1 an în cazul copilului cu
dizabilităţi. Cuantumul de 1.500 lei se acordă până la împlinirea de către copil a vârstei
de 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu dizabilităţi;
b) în cuantum de 650 lei dacă persoanele îndreptăţite obţin venituri după împlinirea
de către copil a vârstei de 6 luni, respectiv 1 an în cazul copilului cu dizabilităţi.

(2) Persoanele care au finalizat concediul pentru creşterea copiilor şi obţin venituri
supuse impozitului potrivit art. 3 alin. (1) beneficiază de stimulentul de inserţie în
cuantumul prevăzut la alin. (1) lit. b) după împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani,
respectiv 3 ani în cazul copilului cu dizabilităţi până la împlinirea de către copil a vârstei
de 3 ani, respectiv 4 ani în cazul copilului cu dizabilităţi. Acest stimulent de inserţie se
acordă inclusiv persoanelor prevăzute la alin. (1).

[ link extern ]
Asta stiu si eu dar, in fiecare an se modifica ISR si normal ar fii ca si acest stimulent sa creasca. Asta mi se pare ciudat ca, in plata este tor 650 de vreo 5,6 ani. Mai sunt si alte beneficii sociale( ajutor social ,somaj...) care se modifica anual fiind raporate la acest ISR .
Stimulentul de insertie nu are nicio legatura cu ISR,