Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum formulez o plângere la Cedo? Vă rog să îmi ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum formulez o plângere la Cedo? Vă rog să îmi explicați ...

Cum formulez o plângere la Cedo? Vă rog să îmi explicați pas cu pas, Mulțumesc !
CEDO examineaza doar plangerile prezentate de cei care se considera victime ale unei incalcari a drepturilor prevazute de Conventia Europeana a Drepturilor Omului.

Procedura in fata Curtii nu reprezinta o cale de atac impotriva hotararilor pronuntate de instantele nationale, aceasta putand recunoaste doar dreptul la despagubiri al solicitantilor pentru incalcarea unor drepturi .

Curtea Europeană a Drepturilor Omului va analiza cererea dvs. pe fond numai dacă sunt îndeplinite condițiile de admisibilitate prevăzute de art. 35 din Convenție :
1. Epuizarea prealabilă a tuturor căilor de atac interne
2. Introducerea cererii într-un termen de 4 luni de la data deciziei interne definitive
3. Cererea să nu fie anonimă
4. Cererea să nu fie esențial aceeași cu o cerere anterior examinată de Curte
5. Cererea să nu fi fost supusă examinării unei alte instanțe internaționale, dacă nu conține fapte noi
6. Cererea să nu fie incompatibilă cu prevederile Convenției, manifest nefondată sau abuzivă
7. Existența unui prejudiciu important
Căutați pe youtube sunt filmulețe în limba romana care explica cum se coompletează formularul.Oricum șansele sunt infime iar timpul de solutionate este de ani..