Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Contract cu clauze abuzive
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Contract cu clauze abuzive

Buna ziua,
Detin o franciza la un furnizor de servicii de telecomunicatii si doresc rezilierea contractului pe motive financiare. Nu mai pot acoperi costurile cu salarii, chirii si alte taxe si impozite. In contractul de parteneriat incheiat in 2013, se specifica o clauza de reziliere cu preaviz de 90 de zile. In conditiile in care eu sunt deja pe minus, mi-e imposibil sa sustin un business inca 90 de zile. Am avut colegi care au invocat clauze abuzive in contract si au putut rezilia cu preavizul de 30 de zile. Cum ar trebui sa intocmesc notificarea , din care sa reiasa ca acele clauze sunt abuzive iar eu ma aflu in imposibilitatea de-a continua un parteneriat mai mult de 30 de zile?
Va multumesc
sultan gina, utilizator
Va recomand sa mergeti la un avocat care sa va asiste pe durata negocierilor.