Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... buna ziua, Sunt nascuta in iunie 1963.M-am pensionat ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

buna ziua, Sunt nascuta in iunie 1963.M-am pensionat anticipat ...

buna ziua,
Sunt nascuta in iunie 1963.M-am pensionat anticipat cu penalizare in 2021, cu o vechime de 36 ani.Am un coef de 1,41. Va rog sa-mi spuneti daca la recalculare se vor adauga punctele de stabilitate sau voi ramane cu valoarea pensiei calculata cu indicele 1,41? Va multumesc anticipat
Se vor adauga punctele de stabilitate la cele in plata.
Total puncte x 81 = cuantumul pensiei pe noua lege.
Apoi se calculeaza penalizarea.
Cuantumul mai mare va ramane in plata.
Cel in plata, sau cel de dupa aplicarea noii formule de calcul.