avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... buna ziua, Sunt nascuta in iunie 1963.M-am pensionat ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

buna ziua, Sunt nascuta in iunie 1963.M-am pensionat anticipat ...

buna ziua,
Sunt nascuta in iunie 1963.M-am pensionat anticipat cu penalizare in 2021, cu o vechime de 36 ani.Am un coef de 1,41. Va rog sa-mi spuneti daca la recalculare se vor adauga punctele de stabilitate sau voi ramane cu valoarea pensiei calculata cu indicele 1,41? Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:31, 17 Ianuarie 2024
Se vor adauga punctele de stabilitate la cele in plata.
Total puncte x 81 = cuantumul pensiei pe noua lege.
Apoi se calculeaza penalizarea.
Cuantumul mai mare va ramane in plata.
Cel in plata, sau cel de dupa aplicarea noii formule de calcul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Munca după pensionare anticipată florinm58 florinm58 Am mare nevoie de un sfat priceput si sincer ,am fost sfatuit sa-mi depun dosarul de pensie anticipata ptr. ca acum , anul acesta sunt niste calcule mai ... (vezi toată discuția)
Pentru cei deja pensionati freeanifer freeanifer Pentru cei deja pensionati , dupa aplicarea noii legi a pensiilor se recaculeaza punctajul general sau se ia in considerare punctajul total scris pe decizia de ... (vezi toată discuția)
Am citit noua lege 360 /2023 art.56, totusi am colegi care spun ... adamgeo adamgeo Am citit noua lege 360 /2023 art.56, totusi am colegi care spun ca e mai buna legea veche avand coef,de corectie 1,41 x nr puncte , minus penalizare 12%, ... (vezi toată discuția)