Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Sunt arhitect-in anul 2023 am platit impozit pe ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Sunt arhitect-in anul 2023 am platit impozit pe venit(1%)

Sunt arhitect-in anul 2023 am platit impozit pe venit(1%) pana in luna mai cand am trecut in somaj pana in oct.2023.Din lipsa de informatie si pe baza contabilului (care nu ne-a informat ca daca firma ramane fara macar 1 angajat)devin (pentru ca sunt propriu meu angajat)platitor de impozit pe profit(16%)
INTREBAREA este:din anul 2024 pot deveni platitor de impozit pe venit?binenteles in functie de cifra de afaceri.
Multumesc!
george-neagu, moderator
Din pacate nu , daca incepand cu 01.01.2023 ati fost macar o data micro cu 1% si ati trecut la profit pt ca nu ati mai indeplinit conditiile ( lipsa salariatului ) nu mai puteti reveni la regimul de microintreprindere,