avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 353 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Sunt arhitect-in anul 2023 am platit impozit pe ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Sunt arhitect-in anul 2023 am platit impozit pe venit(1%)

Sunt arhitect-in anul 2023 am platit impozit pe venit(1%) pana in luna mai cand am trecut in somaj pana in oct.2023.Din lipsa de informatie si pe baza contabilului (care nu ne-a informat ca daca firma ramane fara macar 1 angajat)devin (pentru ca sunt propriu meu angajat)platitor de impozit pe profit(16%)
INTREBAREA este:din anul 2024 pot deveni platitor de impozit pe venit?binenteles in functie de cifra de afaceri.
Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Ianuarie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 02:00, 23 Ianuarie 2024
Din pacate nu , daca incepand cu 01.01.2023 ati fost macar o data micro cu 1% si ati trecut la profit pt ca nu ati mai indeplinit conditiile ( lipsa salariatului ) nu mai puteti reveni la regimul de microintreprindere,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O microintreprindere a cărei cifra de afaceri în 2023 a depășit ... nicoleta.catalina.apetri@gmail.com nicoleta.catalina.apetri@gmail.com O microintreprindere a cărei cifra de afaceri în 2023 a depășit echivalentul a 60000 de EUR poate solicita trecerea la impozitarea pe profit începând cu ... (vezi toată discuția)
Impozit micro oug 16 din 15 iulie 2022 Alexandru Cata Alexandru Cata Conform modificarilor aduse Codului Fiscal prin OUG 16 din 15 Iulie 2022: \"[...] Art. 52 - Reguli de ieşire din sistemul de impunere pe veniturile ... (vezi toată discuția)
Microintreprindere cu impozit pe venit? Ysa06 Ysa06 1.Srl microintreprindere asociat A = 99%p.s.,asociat B=1%p.s., platitoare impozit pe venit în 2023,cifra de afaceri sub 500.000 euro 2.Srl ... (vezi toată discuția)