avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am cumparat impreuna cu fata mea majora o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am cumparat impreuna cu fata mea majora o locuinta.Acte perfectate ...

Am cumparat impreuna cu fata mea majora o locuinta.Acte perfectate la notar si totul OK.Am primit de la notar doar 1 dosar care a ramas la fata care acum a plecat din Romania .Eu nu mai am nici un act.Intreb :
1) daca cer la notar sa-mi dea si mie o copie a dosarului acesta este obligat sa-mi dea ?
2) cum pot dovedi ca notarul a ”deblocat” cadastrul locuintei daca vrem sa vindem locuinata?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:05, 26 Ianuarie 2024
1. Da, contracost, va dă.
2. Notarul la care veți perfecta vânzarea va solicita pe numele sau un extras de carte funciara pentru autentificare. Iar asta înseamnă că nu e blocat nimic.
Ultima modificare: Duminică, 21 Ianuarie 2024
raluk0207, utilizator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pt . raspuns.................La 1) suntem 2 cumparatori(eu si fata mea) deci notarul ar trebui sa fie obligat de lege sa ne dea noua 2 dosare complete si identice (1 pt mine si al doilea pt fata) ca de-aia m-a excrocat cu taxe notariale de 3500 lei (basca 2500 lei cu care l-a taxat pe vanzator)............O sa-l dau in judecata indiferent cat ma costa si-l reclam si la Camera Notarilor Publici si la Politie si la Fiscul de care apartine si unde se mai poate si voi cere si daune materiale si morale de o sa-l ” usuce la punga ” si la 2) nu ar trebui ca faza cu ” Notarul la care veți perfecta vânzarea va solicita pe numele sau un extras de carte funciara pentru autentificare ” sa fie obligatoriu parcursa deja de notar fara sa mai fiu eu nevoit sa ma deplasez la el ( ca si asa sunt schiop ) ca sa-i cer lui sa ceara extras de carte funciara?..............ce tara e asta in care notarul calca in picioare si excrocheaza banditeste clientul care saracul nu cunoaste legile ?
9 din 9 utilizatori consideră
acest răspuns util
inginerautocad a scris:

Multumesc pt . raspuns.................La 1) suntem 2 cumparatori(eu si fata mea) deci notarul ar trebui sa fie obligat de lege sa ne dea noua 2 dosare complete si identice (1 pt mine si al doilea pt fata) ca de-aia m-a excrocat cu taxe notariale de 3500 lei (basca 2500 lei cu care l-a taxat pe vanzator)............O sa-l dau in judecata indiferent cat ma costa si-l reclam si la Camera Notarilor Publici si la Politie si la Fiscul de care apartine si unde se mai poate si voi cere si daune materiale si morale de o sa-l ” usuce la punga ” si la 2) nu ar trebui ca faza cu ” Notarul la care veți perfecta vânzarea va solicita pe numele sau un extras de carte funciara pentru autentificare ” sa fie obligatoriu parcursa deja de notar fara sa mai fiu eu nevoit sa ma deplasez la el ( ca si asa sunt schiop ) ca sa-i cer lui sa ceara extras de carte funciara?..............ce tara e asta in care notarul calca in picioare si excrocheaza banditeste clientul care saracul nu cunoaste legile ?


Prin lege e obligat doar sa va dea fiecăruia câte un duplicat după contract. Atât. Ca documentația cadastrala e doar una. La fel și încheierea de intabulare. Dacă ați cumpărat în indiviziune, găsiți tot ce doriți la fiica dvs (careia nu stiu la ce ii folosesc actele in străinătate). Sau la Biroul de Carte Funciara.
Nu v-a excrocat nu nimic. A prestat un serviciu pentru care e firesc sa plătiți. Ați primit bon/chitanță, menționat în contract.
Banii percepuți de la vânzător sunt ai statului, nu ai notarului. El doar îl colectează și reprezinta impozitul datorat de vânzător statului pe prețul încasat de la dvs. Și vânzătorul a primit chitanță.


Notarul la care ați perfectat vânzarea v-a făcut și intabularea pe numele dvs, în baza contractului de vânzare pe care l-ati încheiat.
Iar cu asta, treaba lui în ce va privește, s-a terminat. V-a perfectat vânzarea și v-a făcut intabularea.

Dacă dvs vreți acum sa vindeți imobilul mai departe, la vânzare este obligatoriu un extras de carte funciara pentru autentificare (care certifica intabularea pe numele dvs și eventualele sarcini asupra bunului)
Extrasul de carte funciara îl solicita notarul la care veți încheia acum vânzarea.
Acest extras costa 40 lei (banii sunt ai Agenției Naționale pentru Cadastru și Publicitate Imobiliara, nu ai notarului), este valabil 10 zile lucrătoare, perioada în care Cartea funciara a imobilului este blocata în favoarea notarului care a cerut extrasul.
Notarul îl solicita la cererea dvs și după ce l-ati achitat.
Și tocmai pentru ca nu cunoașteți legile, oare nu e mai bine sa va informați și sa citiți chitanțele, în loc sa săriți cu gura? Reclamați la Politie ca a trebuit sa plătiți pentru un serviciu juridic.
Ultima modificare: Luni, 22 Ianuarie 2024
raluk0207, utilizator
Mersi
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
@ inginerautocad. Va inteleg supararea, dar puteati ca imediat dupa cumparare sa scanati toate documentele primite de la notar si sa le pastrati in format digital pentru necesitati ulterioare. Puteti ruga fata sa faca acest lucru in strainatate si sa va transmita fisierele respective, lucru care este gratis. Puteti sa reclamati notarul pentru ca dreptul la petitie si la justitie nu vi-l ia nimeni. Decizia va apartine. Succes!

Alte discuții în legătură

Proceduri pentru perfectarea de acte la un teren nou cumparat valica1 valica1 as dori sa stiu si eu care sunt pasii perfectarii actelor la cumpararea unui teren intravilan de 400 m2,cine plateste(vanzatorul ori cumparatorul) si cam cat ... (vezi toată discuția)
Urgent!! - cumparare imobil cu procura dana 50 dana 50 Buna ziua as avea si eu nevoie de niste informatii,problema mea este urmatoare:-doresc sa cumpar o casa intr-un sat(la tara) eu momentan nu ma aflu in Romania ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare cumparare imobil oroian-rodica oroian-rodica Buna seara, As dori sa stiu care sunt documentele necesare pentru incheierea unui contract de vanzare cumparare a unui imobil, si care sunt taxele pe care le ... (vezi toată discuția)