avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am cumparat impreuna cu fata mea majora o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am cumparat impreuna cu fata mea majora o locuinta.Acte perfectate ...

Am cumparat impreuna cu fata mea majora o locuinta.Acte perfectate la notar si totul OK.Am primit de la notar doar 1 dosar care a ramas la fata care acum a plecat din Romania .Eu nu mai am nici un act.Intreb :
1) daca cer la notar sa-mi dea si mie o copie a dosarului acesta este obligat sa-mi dea ?
2) cum pot dovedi ca notarul a ”deblocat” cadastrul locuintei daca vrem sa vindem locuinata?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:05, 26 Ianuarie 2024
Taxele se platesc cf legii la valoarea declarata de parti, doar daca declarati o valoare mai mica decât cele din grila, se plătesc raportat la cele din grila.
Pe viitor , dacă vreți sa folosiți puncte de suspensie, ele sunt în număr de 3, nu fără număr.
Cum considerați subiectul inchis, discuția se închide.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proceduri pentru perfectarea de acte la un teren nou cumparat valica1 valica1 as dori sa stiu si eu care sunt pasii perfectarii actelor la cumpararea unui teren intravilan de 400 m2,cine plateste(vanzatorul ori cumparatorul) si cam cat ... (vezi toată discuția)
Urgent!! - cumparare imobil cu procura dana 50 dana 50 Buna ziua as avea si eu nevoie de niste informatii,problema mea este urmatoare:-doresc sa cumpar o casa intr-un sat(la tara) eu momentan nu ma aflu in Romania ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare cumparare imobil oroian-rodica oroian-rodica Buna seara, As dori sa stiu care sunt documentele necesare pentru incheierea unui contract de vanzare cumparare a unui imobil, si care sunt taxele pe care le ... (vezi toată discuția)