Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cass la un PFA fara activitate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cass la un PFA fara activitate

buna ziua.am un PFA fara activitate ,in 2024 am obligatia sa platesc CASS?
MULTUMESC
george-neagu, moderator
Da din pacate la 6 salarii minime daca nu aveti venituri din salarii sau chirii , dividende , etc. ( tot minim 6 salarii minime)
Bună ziua.Un răspuns la o situație aproape similară se poate? Există contract de mandat sub 6 salarii minime și contract închiriere persoana fizica sub limita de plata Cass la aceeași persoană.Se plătește pentru 2024 Cass ? Mulțumesc
la activitatea de inchiriere nu se plateste CASS fiind sub 6 salarii minime. Nu conteaza contractul de mandat la acre s e platesc contributiile separat prin D112 .