Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Întabulare Teren Extravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Întabulare Teren Extravilan

Bună Ziua,
Cum se procedează după ce cumpăr un teren extravilan fara Carte funciară care nu are masuratorile făcute fără extras de carte Funciară. Terenul este trecut pe tilul de proprietate, parcela extravilană are un număr trecut pe titlul de proprietate.
Moștenitorul nu mai face masurătorile dar vrea să vîndă terenul extravilan.

Sa fac contract de vanzare cumparare si sa il depun la Administratia locala la primarie de care aparține ? După care cu un Avocat din Județ sa fac intabularea ?
Știe cineva care sunt pașii de lucru cu intabulare terenurilor extravilane fără carte funciară fără măsurătorile făcute ?
Sau Ce dovezi cere un Avocat de la cumpărătorul terenului extravilan pentru întăbulare ?
Nu se poate face intabulare și nu se poate deschide carte funciara, fără documentație cadastrala.
Și nici nu puteti sa vindeți
raluk0207, utilizator
Nu ați înțeles întrebarea mea ! si nu mai raspundeti va rog pt ca nu intelegeti, eu am trecut prin asa ceva cu terneurile din familie si am intabulat dar nu cu terneurile cumparate . Ba, da se poate. Cum să nu se poată face daca parcele sunt trecute in titlul de proprietate DAR fara masuratori si parcele sunt trecute pe titlul de prorprietate in verso. Se poate face 100% .eu ma refer la Avocatii.
Bernet, utilizator
Ba am înțeles perfect, domnule!
Doar răspunsul nu e pe placul dvs.
Legal, nu puteți cumpără fără documentație cadastrala.
Iar dacă aveți impresia ca va intabulati actul ala de l-ati făcut cu asa zisul "mostenitor", o sa așteptați mult și bine.
Faptul ca terenul e trecut pe titlu, nu îl scutește pe vanzator de a avea cadastru și intabulare.
Titlul de proprietate e actul.
Dar la Biroul de Carte Funciara va cer copie legalizata după actul de proprietate SI documentație cadastrala. Adică măsurători.
Nu mai căutați subterfugii și smecherii sa fentați legea.
raluk0207, utilizator