Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, An primit o poprire in luna decembrie pe ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, An primit o poprire in luna decembrie pe 15, direct in contul ...

Buna ziua,
An primit o poprire in luna decembrie pe 15, direct in contul Ing unde mi se vireaza salariu (asa am aflat, nu am avut idee de instintarile din posta pentru ca nu stau la adresa din CI, deci presupun ca era prea tarziu pentru contestatia ce o puteam face in 15 zile)
Poprirea (cu executare silita ) a venit de la Executor pe baza unui abonament Rds neinchis din 2019: 1500 lei .

In luna ianuarie pe 3 angajatorul a trimis Executorului instintare ca se va retine si plati din salariu cat e legal, 1/4 cred, La virarea salarului pe data de 12 ianuarie 1/4 din salariu a fost oprita de angajator si in acelasi timp in ing a fost blocata toata suma 1500

Prin 2 h de telefoane la Angajator, la executor si la ING, am aflat ca Executorul trebuia sa trimita la Banca (ING) ceva ca sa imi fie deblocata restul de salariu.

In final,
1. Asa se procedeaza la popriri,?
2. Exista un termen in care executorul trebuia sa trimita instiintarea la Banca astfel in cat sa nu-mi mai fie blocati bani pe cont.

Multumesc!
DanMog, utilizator