Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o opinie referitoare la urmatoarea situatie:

In urma cu un an mi s-a instituit o poprire pe salariu (30%). Aceasta poprire a fost trimisa direct angajatorului, care o vireaza automat in contul respectiv.

Intre timp, in 23 decembrie 2015 mi-a fost blocat contul de salariu (in afara de acesta mai am doar un card de credit) de catre un alt executor judecatoresc.
Conform legii, acesta ar avea dreptul la inca 20% din salariu (m-am informat, stiu ca asta prevede legea). Acest al doilea executor imi tine contul de salariu blocat de mai mult de 10 zile (de cand au intrat banii din salariu), banca la care primesc drepturile salariale nu are voie nici sa ii vireze banii (pentru ca nu ei trebuie sa calculeze acest cuantum), nici sa imi deblochez salariul - pentru ca intra in litigiu cu executorul.
Mentionez ca, initial, eu nu am fost informat in scris despre aceasta poprire de catre executor, decat in urma unui lung sir de mail-uri (care au inceput in 12/01/2016, cand am aflat despre existenta popririi), mai exact in data de 14/01/2016. Initial, banca la care am contul de salariu mi-a furnizat toate datele referitoare la aceasta poprie.
Acest executor nu stia unde lucrez (la ce bun atunci actualizarea datelor la banci?), nici ca a poprit un cont in care intra drepturile salariale. De aproape doua saptamani eu stau cu banii blocati in cont, fara sa pot achita facturi, gradinita, etc.
Teoretic, banca ar fi trebuit sa-i trimita inca 30% in cont, asta ar fi dus la un cuantum de 60% din salariu, ceea ce este illegal. Practic, ei tin deocamdata contul blocat.
Va rog sa imi spuneti ce masuri se pot lua in acest caz (si aici ma refer la faptul ca, indiferent cate popriri ar exista pe un salariu, nimeni si nimic nu are dreptul a-l lipsi de mijloacele necesare traiului pe cel poprit), deoarece acest executor cred ca a incalcat el insusi cel putin o lege? Ce sanse da castig as avea intr-un process cu el? Se pare ca nu este familiarizat cu legile din Romania.

Va multumesc anticipat!

Adrian_Y, utilizator
Poprirea se infiinteaza fara somatie dar,trebuia ca despre masura luata sa fiti instiintat.[art.783(1)NCPC.].Intr-adevar,daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume ,urmarirea nu poate depasi jumatate din venitul lunar net al debitorului,indiferent de natura creantelor,in afara de cazul in care legea prevede altfel.[art.729(2)NCPC]Puteti formula contestatie la executare in termen de 15 zile de cand ati luat la cunostinta de a doua executare.
Buna seara,

Va multumesc pentru raspuns!

Eu vorbesc despre un viciu de procedura din partea executorului, care nici pana in acest moment nu a deblocat contul, desi I-am pus la dispozitie, si lui si bancii, o adeverinta de la locul de munca din care reiese poprirea (cuantum), si evident, locul de munca despre care el nu avea cunostinta (alta aberatie greu de crezut!). Greseala mea este ca am ajuns in aceasta situatie, greseala lui este ca nu aplica legea cum trebuie. Protectia consumatorului poate lua vreo masura in acest sens? 10 zile de cand banii sunt blocati!

Toate cele bune!
Adrian_Y a scris:

Buna seara,

Va multumesc pentru raspuns!

Eu vorbesc despre un viciu de procedura din partea executorului, care nici pana in acest moment nu a deblocat contul, desi I-am pus la dispozitie, si lui si bancii, o adeverinta de la locul de munca din care reiese poprirea (cuantum), si evident, locul de munca despre care el nu avea cunostinta (alta aberatie greu de crezut!). Greseala mea este ca am ajuns in aceasta situatie, greseala lui este ca nu aplica legea cum trebuie. Protectia consumatorului poate lua vreo masura in acest sens? 10 zile de cand banii sunt blocati!

Toate cele bune!

Update:

Seara, inainte de inchiderea bancii,au fost deblocati banii. Au fost opriti 30% din suma virata de catre angajator, deci am ramas cu 40% bani din salariu. Cui trebuie sa ma adresez? Mentionez ca atat banca, cat si executorul au primit de la mine adeverinta de la locul de munca, din care reiese foarte clar faptul ca mai exista o poprire de 30% asupra veniturilor salariale? Atat banca cat si executorul incalca legea.

Va multumesc!