Forum Discuţii juridice Executare silită poprire cont - rest de salariu
Discuție deschisă în Executare silită

poprire cont - rest de salariu

buna dimineata
cum pot sa-mi ridic salariul de pe card daca angajatorul mi-a facut poprirea legala de 1/3 din salariu,iar executorul mi-a blocat contul.?
In ceea ce priveste suma de executat care a fost trimisa de executor, acesta mai poate creste?
va multumesc
va adresati bancii in vederea ridicarii restului de 2/3 din salariu, pentru a va debloca contul, doar pentru ridicarea diferentei de bani. Contul vi se va bloca ulterior ridicarii.
Solicitati bancii un extras de cont, precum si aduceti la cunostinta executorului faptul ca acel cont poprit este un cont de salariu!! Solicitati executorului sa emita o adresa catre banca in care sa dispuna mentinerea popririi doar pentru sumele ce nu deriva din drepturi salariale.
Sau va puteti ridica salariul de la caseria angajatorului.
Doar de la casieria băncii!Sau vă faceți un nou card.Am trecut prin asta, nu e deloc plăcut, parcă ești ultimul milog!Durează 20-30 de minute deblocarea restului de bani!