avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, dețin împreună cu cele 2 surori o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, dețin împreună cu cele 2 surori o suprafață ...

Bună ziua, dețin împreună cu cele 2 surori o suprafață de teren și casă construită pe acesta fără acte.
Nu avem decât rolul de la primărie.
Din totalul suprafeței de 986mp ,355mp sunt în curtea vecinului meu.
Noi recunoaștem ca vecinul este proprietarul de drept al celor 355mp și am dorii sa facem actele de proprietate doar pe suprafață de 631mp.
Specific ca la rolul fiscal și la registrul agricol tatăl meu are 986mp.
Pot face cadastru doar pe cei 631mp,și care ar fi pașii de urmat?
Mulțumesc

Alte discuții în legătură

Intabulare? e posibil asa? julius jr julius jr parintii unui prieten au construit o casa in anii 1970. Casa e trecuta in reg agricol al comunei respective,prietenul meu a scos copie dupa reg. agr.,istoric ... (vezi toată discuția)
Succesiune cu probleme iulia.dragomir iulia.dragomir Am in familie un caz de succesiune mai complicat si as dori sa stiu care sunt pasii de urmat pentru rezolvarea acestei probleme. Pe scurt, bunicul meu a ... (vezi toată discuția)
Mutare gard si inscriere carte funciara Mircea Razvan Mircea Razvan Tatal meu veteran de razboi impreuna cu mama mea au achizitionat un teren de 500m.p. in 1957 la Busteni.La acea data nu erau consemnate laturile ci numai ... (vezi toată discuția)