avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna, cum calculez exact pe calculator 30 % din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna, cum calculez exact pe calculator 30 % din salariu ca sa stiu ...

Buna,cum calculez exact pe calculator 30 % din salar ca sa stiu cat sa trimit pensia alimentară,daca imi poate cineva da un exemplu concret, mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:50, 24 Ianuarie 2024
Nu știți nici cu calculatorul sa calculați?
Pensie e de 1/3 daca aveti de trimis la 2 copii

Numărați banii pe care vi-i da angajatorul în mana, introduceți suma în calculator și impartiti la 3. Veti trimite suma ce v-o arata.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Ianuarie 2024
gi-jane2, moderator
Asa faceam si eu ,dar pe internet arata ceva de genul suma înmulțești cu 30 apoi inparti la o suta simi dădea mai putin asa
Din acest motiv am întrebat

gi-jane2 a scris:

Nu știți nici cu calculatorul sa calculați?
Pensie e de 1/3 daca aveti de trimis la 2 copii

Numărați banii pe care vi-i da angajatorul în mana, introduceți suma în calculator și impartiti la 3. Veto trimite suma ce v-o arata.

Asta pentru ca 1/3 dintr-un intreg NU este 30% , ci 33,333333% din acesta .
Inguta a scris:

Asa faceam si eu ,dar pe internet arata ceva de genul suma înmulțești cu 30 apoi inparti la o suta simi dădea mai putin asa
Din acest motiv am întrebat


30% = 30 : 100 .. este matematica simpla ... ori inmultiti cu 30% ori inmultiti cu 30 si impartiti la 100 este totuna...
Nu va ajuta sa stiti cum se calculează %, pt ca dvs nu aveti de platit 30%, ci 1/3 din salariu, asa ca faceti cum v-am zis.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Ianuarie 2024
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Adresa poprire, procent retinere stelach stelach Buna ziua Am primit la firma adresa de la fisc pentru infiintare poprire la un salariat. Care este procentul correct ce poate fi retinut din salariu. Va ... (vezi toată discuția)
Nu sunt in clar cu comisionul de administrare a creditului simonna38 simonna38 Cine ma poate lamuri si pe mine pt sold=19580,27 franci , banca spune ca com. de admin. este 60,70 franci pt formula CA = S X 30/360 X Ca % , unde S = soldul ... (vezi toată discuția)
Divort cu minor Admin 123 Admin 123 In 22.02.2019 fosta soție ma dat in judecata pentru divort si mai cerut 1/4 pentru pensie . Am primit hotărârea judecătorească, dar nu am primit un ... (vezi toată discuția)