Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna, cum calculez exact pe calculator 30 % din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna, cum calculez exact pe calculator 30 % din salariu ca sa stiu ...

Buna,cum calculez exact pe calculator 30 % din salar ca sa stiu cat sa trimit pensia alimentară,daca imi poate cineva da un exemplu concret, mulțumesc
Nu știți nici cu calculatorul sa calculați?
Pensie e de 1/3 daca aveti de trimis la 2 copii

Numărați banii pe care vi-i da angajatorul în mana, introduceți suma în calculator și impartiti la 3. Veti trimite suma ce v-o arata.
gi-jane2, moderator
Asa faceam si eu ,dar pe internet arata ceva de genul suma înmulțești cu 30 apoi inparti la o suta simi dădea mai putin asa
Din acest motiv am întrebat

gi-jane2 a scris:

Nu știți nici cu calculatorul sa calculați?
Pensie e de 1/3 daca aveti de trimis la 2 copii

Numărați banii pe care vi-i da angajatorul în mana, introduceți suma în calculator și impartiti la 3. Veto trimite suma ce v-o arata.

Asta pentru ca 1/3 dintr-un intreg NU este 30% , ci 33,333333% din acesta .
Inguta a scris:

Asa faceam si eu ,dar pe internet arata ceva de genul suma înmulțești cu 30 apoi inparti la o suta simi dădea mai putin asa
Din acest motiv am întrebat

30% = 30 : 100 .. este matematica simpla ... ori inmultiti cu 30% ori inmultiti cu 30 si impartiti la 100 este totuna...
Nu va ajuta sa stiti cum se calculează %, pt ca dvs nu aveti de platit 30%, ci 1/3 din salariu, asa ca faceti cum v-am zis.
gi-jane2, moderator