Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiză Judiciară.Buna ziua! intr-o cauza de ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiză Judiciară.Buna ziua! intr-o cauza de succesiune expertul tehnic nu a depus ...

Buna ziua! intr-o cauza de succesiune expertul tehnic nu a depus in termenul de 10 zile la cererea instantei o completare la raportului de expertiza ia eu am dubii din partea expertului de servire a intereselor partii adverse. Cu ce aspecte pot să sesizez instanța pentru nedepunerea in termen a raportului? Ce ar intenționa expertul de nu a depus raprtul in termen?
Pentru nerespectarea termenului, expertul poate fi amendat. Nu este motiv de inlocuire deocamdata si nici de obiectiuni daca nu aveti dovezi ale suspiciunilor dvs.
De regula, expertul depune la dosar o nota prin care cere un nou termen de judecata, motivand de ce nu poate respecta termenul de depunere raport de expertiza.
Motive pot fi multe: nu s-a depus onorariul de expert, adresa de desemnare a sosit cu mare intarziere, expertul este desemnat in multe dosare si nu a avut timpul necesar pentru expertiza, etc.
Lipsa unui numar suficient de experti pe specializari este o realitate pe care MJ ar trebui sa o aiba in vedere permanent. Instantele cunosc situatia reala si nu aplica amenzi judiciare pentru nedepunere raport de expertiza, existand posibilitatea reala ca expertul amendat sa se radieze la cerere din evidentele MJ.