Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua imi explicati va rog mult ce inseamna ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua imi explicati va rog mult ce inseamna Şedinţe 25.01.2024 ...

Buna ziua imi explicati va rog mult ce inseamna
Şedinţe
Ora estimata: 08:30
Complet: 6-MINORI ŞI FAMILIE
Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite, în parte, cererea, astfel cum a fost precizată. Obligă pârâtul la plata pensiei de întreţinere în cuantum de 1/6 din veniturile lunare nete obţinute de pârât, în favoarea fiecărei minore, dar nu mai puţin de 1/6 din venitul lunar net minim pe economie, lunar, începând cu data introducerii cererii, respectiv 11.01.2024. Respinge ca neîntemeiat capătul de cerere privind obligarea pârâtului la plata cheltuielilor de judecată. Măsurile sunt stabilite în mod provizoriu, până la soluţionarea pe fond a dosarului nr. 17106/303/2022. Executorie de drept. Cu drept de apel în termen de 5 zile de la pronun?are. Apelul se depune la Judecătoria Sectorului 6 Bucure?ti. Pronun?ată azi, 25.01.2024, prin punerea solu?iei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Hotarâre 373/2024 25.01.2024

Pentru ca el s a plans ca nu lucreaza,dar el nu a participat niciodata cu 10 bani la intretinerea minorilor
Multumesc
Dacă nu lucrează trebuie sa plătească raportat la minim pe ex, adica sa primiți 693 de lei lunar. Daca nu plătește timp de 3 luni, ii faceti plangere penala pt abandon de familie.
693 de lei de copil,pentru ca am 2 fete gemene ?

gi-jane2 a scris:

Dacă nu lucrează trebuie sa plătească raportat la minim pe ex, adica sa primiți 693 de lei lunar. Daca nu plătește timp de 3 luni, ii faceti plangere penala pt abandon de familie.

Nu , in total 693 lei .