Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cumulare pensie cu cotele-parti ale unei obsti
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cumulare pensie cu cotele-parti ale unei obsti

In L 360/2023 se spune ca cumularea pensiilor în sistemul public va fi posibilă cu orice alte venituri pentru care asigurarea în sistemul public de pensii e obligatorie;
Eu care sunt pensionar obtin venituri si de la o Obste de Mosneni care impart cote parti din venitul net obtinut anul anterior. Aceste sume sunt impozitate la sursa si nu s-au declarat in Declaratia unica deoarece nu trebuie retinut si CASS sumele fiind sub pragul de 6 sal min. S-au declarat persoanele cu sumele respective in alta declaratie a obstii. Pentru aceste sume nu s-a retinut CAS.
Intrebare: 1. Trebuie calculat si declarat si CAS-ul pt aceste venituri?
2. Daca nu trebuie, eu ca si pensionar nu mai am dreptul la aceste sume?
3. In conditiile in care majoritatea membrilor obstii sunt pensionari inseamna ca nu se vor mai repartiza cote parti?
cv_560206, utilizator