Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... rezident in divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

rezident in divort

buna ziua,
cetatean rezident in romania nu poate divorta in tara natala din cauza legilor de acolo, poate divorta in romania? casatoria incheiata in tara de origine.mentionez ca respectiva sotie nu e romanca, ci de aceeasi nationalitate ca si rezidentul si locuieste in prezent in tara de origine.
va multumesc
Nu, nu poate divorta in Romania.
Subscriu.. Nu poate divorta! Nu statul roman a incheiat casatoria, deci nici o instanta din Romania nu o poate desface.

Dupa ce va dobandi cetatenia romana va putea divorta.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Dupa ce va dobandi cetatenia romana va putea divorta.

va multumesc
Poate divorta in Romania conf. art.22 Legea 105/1992 ,insa se aplica legea statului pe teritoriul caruia sotii au avut resedinta comuna sau legea statului cu care intretin in comun cele mai stranse legaturi.