avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 162 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

Bună ziua. Legea care prevede ca pensionarii în luna septembrie să primească pensiile recalculate după noua formulă de calcul e nevoie de adeverință cu salariile brute până în anul 2001? Vă rog să-mi răspundeți. Vă mulțumesc. La revedere.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:23, 29 Ianuarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 360/2023
Art.155
(1) În termen de 6 luni de la data intrării în vigoare a prezentei legi, pensiile prevăzute la art. 144 alin. (1) se recalculează din oficiu, prin valorificarea din adeverințele care îndeplinesc condițiile de valabilitate și legalitate, prevăzute la art. 4 alin. (1) și art. 5 alin. (1) din Ordinul ministrului muncii și protecției sociale nr. 487/2021 privind efectuarea operațiunilor de evaluare a pensiilor din sistemul public stabilite până la data de 1 septembrie 2023, a sporurilor/veniturilor nepermanente sau a veniturilor lunare, brute sau nete, după caz, realizate anterior datei de 1 aprilie 2001, plătite din fondul de salarii, asupra cărora s-a datorat, potrivit legii, contribuția de asigurări sociale de stat, nevalorificate la calculul drepturilor de pensie cuvenite sau aflate în plată.
(2) Drepturile recalculate potrivit alin. (1) se acordă începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi.
"... recalculare din oficiu", aceasta am înțeles, dar dacă nu am la dosarul de pensie adeverințe cu venituri nepermanente sau venituri lunare, brute sau nete, după caz, realizate anterior datei de 1 aprilie 2001 trebuie solicitate de la locurile de muncă unde am desfășurat activitatea, nu-i așa? Eu așa înțeleg, vă rog să mă lămuriți ...

Carp Mircea a scris:

Legea 360/2023
Art.155
(1) În termen de 6 luni de la data intrării în vigoare a prezentei legi, pensiile prevăzute la art. 144 alin. (1) se recalculează din oficiu, prin valorificarea din adeverințele care îndeplinesc condițiile de valabilitate și legalitate, prevăzute la art. 4 alin. (1) și art. 5 alin. (1) din Ordinul ministrului muncii și protecției sociale nr. 487/2021 privind efectuarea operațiunilor de evaluare a pensiilor din sistemul public stabilite până la data de 1 septembrie 2023, a sporurilor/veniturilor nepermanente sau a veniturilor lunare, brute sau nete, după caz, realizate anterior datei de 1 aprilie 2001, plătite din fondul de salarii, asupra cărora s-a datorat, potrivit legii, contribuția de asigurări sociale de stat, nevalorificate la calculul drepturilor de pensie cuvenite sau aflate în plată.
(2) Drepturile recalculate potrivit alin. (1) se acordă începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi.


1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da.Normal că trebuiesc adeverințe.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara, sunt pensionat de anul trecut la limita de varsta ... zakazaka zakazaka Buna seara ....va rog sa ma ajutati cu raspunsulla o problema...Sunt pensionat ,de anul trecut ,la limita de varsta.Mentionez ca unde am lucrat si anume ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, În lg.360/2023 la dispoziții generale în art. ... tiberiu1001 tiberiu1001 Bună ziua, În Lg.360/2023 la Dispoziții generale în art. 15 ( 2 - 3 ) scrie ca pentru grupe/condiții de munca se acorda perioade suplimentare la vechime ... (vezi toată discuția)
Art.155 din legea 360/2023 (1) În termen de 6 luni .................................privind ... goplanet goplanet art.155 din legea 360/2023 (1) În termen de 6 luni .................................privind efectuarea operațiunilor de evaluare a pensiilor din sistemul ... (vezi toată discuția)