avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1801 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara Mă numesc Dumitru am 42 ani si sunt ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara Mă numesc Dumitru am 42 ani si sunt angajat în MAI ...

Buna seara
Mă numesc Dumitru am 42 ani si sunt angajat în MAI (pompier) de 16 ani 2007 -prezent)
Înainte de a lucra în MAI am mai lucrat un an jumătate în sursa externă (2000-2002) și după am absolvit facultatea la zi cu diploma (2002-2007).
In anul 2019 am suferit un accident de muncă și am fost trecut că apt limitat.
Nu mi-am revenit complet după accidentare și aș dorii să mă pensionez apt limitat dar nu am cei 20 de ani vechime in câmpul muncii,
Se pot lua în considerare anii din timpul facultății pt completarea celor 2 ani jumătate de care mai am nevoie?
Daca nu se iau pot să-mi cumpăr vechime in perioada respectiva?

Multumesc

Alte discuții în legătură

Buna ziua sunt născut în 1982 (41 ani) și activez in mai din ... Dumitru D Dumitru D Buna ziua Sunt născut în 1982 (41 ani) și activez in MAI din 2007 (16 ani) că pompier. In perioada 2000-2002 am lucrat cu carte de munca 2 ani și între ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata - cfr Yon Yon Ma numesc Bogdan Ion,lucrez la sectia L3 CFR ,Timisoara, avand 34 de ani de servici dintre care 18 ani grupa 1 de munca si 51 de ani etate.As dori sa stiu daca ... (vezi toată discuția)
Anii de facultate-vechime in munca mirelaalex95 mirelaalex95 Ma intereseaza urmatorul aspect: matusa mea a vazut la televizor ca exista un termen limita (01 februarie 2010) pentru trecerea in cartea de munca a celor 5 ... (vezi toată discuția)