Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua, soțul meu are proteză bilaterală de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua, soțul meu are proteză bilaterală de șold și acum 6 luni ...

Bună ziua, soțul meu are proteză bilaterală și acum 6 luni a căzut, i-a sărit o proteză care i-fracturat femurul în 4 locuri urmând o operație de aliniere a protezei și implantarea unei tije Cobra cu 9 cabluri. Este pensionat pe caz de boală dar aș vrea să știu dacă se încadează în grad de handicap.
Doar o comisie medicala va poate spune asta,

Discutati cu medicul curant sa va indrume catre aceasta sau cautati dvs. pe net "Comisia judeteana de handicap Giurgiu ( Giurgiu fiind luat ca exemplu, dvs. scrieti judetul unde locuiti)
Doar COMISIA medicală de expertiză de la DGASPC poate decide pe baza actelor medicale, dacă se încadrează într-un anume grad de handicap.

Mergeți personal la instituția DGASPC din județul dumneavoastră și întrebați, ca să știți de pași aveți de urmat.