Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Salut, Vreau sa infiintez o societate pentru comert cu ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Salut, Vreau sa infiintez o societate pentru comert cu autoturisme ...

Salut,

Vreau sa infiintez o societate pentru comert cu autoturisme si autovehicule usoare (CAEN 4511) si am urmatoarele nelamuriri:

1. Dupa ce am cumparat masina, adica am achitat factura (ca ea fizic o sa ajunga in 2-3 sapt), bunul se inregistreaza in contabilitate ca marfa?
2. Daca este inregistrata ca marfa mai trebuie sa declar masina la impozite si taxe?
3. Tinand cont ca o sa ii scot nr rosii pt a putea efectua RAR si test drive (cu un posibil cumparator), masina trebuie declarata la taxe si impozite?

Va rog, daca ma puteti ajuta sa imi dati si legea care sta in spatele raspunsului dvs ca sigur o sa ma lovesc de functionari mai neinformati.
d0nerg, utilizator