Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venituri în 2023 din PFI și dobanzi. Cum platesc ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venituri în 2023 din PFI și dobanzi. Cum platesc cass?

CASS pt venituri din PFI, dobânzi/sunt si Salariat
Buna seara!
În 2023 am obținut venituri din PFI (Cabinet individual) și din dobânzi (cont persoana fizica), ambele, dar și cumulate, mai mici decât 6 salarii minime brute.
Sunt si salariat/2023, plătitor de CASS la venit mai mare de 6 salarii minime brute
Va rog sa îmi spuneți dacă:
1) pentru veniturile din 2023 obținute din PFI și din dobânzi (persoana fizica) trebuie sa plătesc CASS și raportat la ce suma
2)pentru veniturile estimate pentru 2024, mai mici decât 6 salarii, atat pt PFI, cât și din dobânzi (persoana fizica) voi plati CASS și raportat la ce suma (aceste 2 venituri, inclusiv cumulate, sunt mai mici ca 6 salarii brute, deși am înțeles ca s. ar considera separat la plata CASS/ 2024) .
Sunt și salariat/2024 plătitor de CASS, raportat la venit mai mare de 6 salarii
Va mulțumesc anticipat!
george-neagu, moderator