Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Calcul impozit si contributii pensie si sanatate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Calcul impozit si contributii pensie si sanatate

Buna ziua, sunt medic colaborator ( un fel de PFi) si sunt si salariata in spital de stat. Pt 2023 am un profit sub 12 salarii brute minime pe economie, dar am si venituri din dobanzi bancare pe persoana fizica. Lamuriti_ma cum trebuie sa calculez , veniturile din dobanzi sunt impozitate direct la banca, dar am inteles ca imi influenteaza pragul pt contributia la sanatate. Daca am autoturism in comodat (proprietar eu pers fizica, comodatar eu pers juridica), ce pot deconta ? Jumatate din valoare bon combustibil, dar si altele (RCA, CASCO, schimb anvelope etc?.
da dar tot jumatate si alea .

Da dobanzile intra la plafonul de sanatate de 6/12/24 salarii minime. ( aici mai intra venituri din chirii , dividende , bursa , crypto etc)
Atentie din 2024 - la veniturile din profesie se va plati CASS la venitul net realizat deci chiar si sub 12 salarii .
Daca de ex ati realizat 9000 lei platiti 900 lei. ( 10%)
Avand si eu PFI dar pe alt domeniu, va precizez ca darile aferente anului 2024 se vor plati in 2025 pana la 25 mai termenul de depunere a declaratiei unice. Pentru cheltuielile cu autoturismul aflat in comodat procentul este de 50% daca nu se fac foi de parcurs, ceea ce ar insemna o complicatie in plus. Cu CASS la veniturile din dobanzi e mai complicat. Si la cele din certificate de trezorerie se plateste CASS? Parca erau scutite de dari. Dar persoanele fara PFA si PFI cum platesc CASS pe dobanzi? Nu e o discriminare intre cei cu PFA sau PFI si restul populatiei? Poate ca era mai simplu retinerea CASS pentru dobanzi la sursa.
Totusi nu inteleg daca este obligatoriu ca pe cheltuielile legate de autoturism (rca, casco, combustibil) sa fie trecut CIF ul de PFI pt a le putea deduce , sau e ok bonul de benzina fara cif? Daca as vinde autoturismul de pe pers fizica pe PFI ul meu, as fi in avantaj in sensul ca as scadea din profitul anual amortizarea costului acestuia? E legal asa ceva?
da e obligatoriu sa fie inscris CUI-ul profesiei liberale (medic) pt a fi deduse cheltuielile 50%. Daca se vinde autoturismul de la PF la PFI se va putea deduce si amortizarea in suma de 1500 lei /luna maxim.