Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare pe baza pasaportului romanesc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare pe baza pasaportului romanesc

Buna ziua,

Se poate incheia un contract individual de munca doar pe baza pasaportului romanesc?

Pasaportul romanesc este considerat act de identitate?
Bună ziua!

In Romania pentru încheierea valabilă a actelor juridice de către cetățenii romani va trebuie carte de identitate românească, nu pașaport.

Va multumesc pentru raspuns!
O zi buna!
la incheierea contractului individual de munca puteti utiliza datele de identificare din pasaportul viitorului salariat.
Puteti sa imi dati mai multe informatii? In mod normal pe contract trebuiesc mentionate: adresa, nr si seria de CI, informatii care nu se regasesc pe pasaport.
Ce spuneti dvs nu afecteaza valabilitatea unui c.i.m. ... de ce nu are carte de identitate ?