avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama a decedat, iar dansa avea bani depuși la CEC, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama a decedat, iar dansa avea bani depuși la CEC, tata este a ...

Mama a decedat,iar dansa avea bani depuși la CEC,tata este a doua persoană care figurează la contul CEC,întrebarea este:Tata poate să retragă banii fara a cere semnătura copiilor?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 08:09, 11 Februarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cine este titularul contului curent`? Mama e titular și tata e pus de mama împuternicit de cont`? Sau e invers.
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Februarie 2024
Dapix, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu poate, trebuie sa se dezbată succesiunea.
Mama e titular sí tata e pus de mama


Dapix a scris:

Cine este titularul contului curent`? Mama e titular și tata e pus de mama împuternicit de cont`? Sau e invers.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă mama e titularul contului, moștenitorii trebuie să dezbată succesiunea la notar.
Important este să mai fie ceva bani în cont, să fie ce dezbate la notar.
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Februarie 2024
Dapix, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă tatăl dvs e împuternicit pe cont, împuternicirea a încetat la decesul mamei.
Cum banca nu are de unde sa știe ca titularul a murit, neoficial și pe o cale nu tocmai de buna credință, tatăl poate retrage banii din cont, fără acordul și înștiințarea copiilor.

Legal, se anunță banca ca titularul a decedat, se dezbate succesiunea, se includ și sumele din cont în masa succesorala și în final, în baza certificatului de moștenitor, banii se retrag de la banca de către toți moștenitorii și se împart conform cotelor stabilite.

Alte discuții în legătură

Mostenire ContSters311042 ContSters311042 Buna ziua, Acum 11 ani, cand a decedat tatal meu, acesta avea bani la CEC. Eu si sora mea suntem mostenitoarele lui. Intrebarile mele sunt: 1. Acest cec ... (vezi toată discuția)
Cont bancar persoana decedata mihai3434 mihai3434 Buna ziua Recent a decedat tatal meu si vrem sa facem succesiunea. Fratele meu stia de existenta unui cont bancar. Am inteles ca notarul poate trimite cereri ... (vezi toată discuția)
Depozit la o banca, mostenire olga2011 olga2011 un prieten de-al meu are citeva depozite in lei la o banca., ar dori ca dupa decesul lui aceste sume de bani sa nu faca obiectul succesiunii sa-i lase ... (vezi toată discuția)