Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama a decedat, iar dansa avea bani depuși la CEC, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama a decedat, iar dansa avea bani depuși la CEC, tata este a ...

Mama a decedat,iar dansa avea bani depuși la CEC,tata este a doua persoană care figurează la contul CEC,întrebarea este:Tata poate să retragă banii fara a cere semnătura copiilor?
Cine este titularul contului curent`? Mama e titular și tata e pus de mama împuternicit de cont`? Sau e invers.
Dapix, utilizator
Nu poate, trebuie sa se dezbată succesiunea.
Mama e titular sí tata e pus de mama

Dapix a scris:

Cine este titularul contului curent`? Mama e titular și tata e pus de mama împuternicit de cont`? Sau e invers.

Dacă mama e titularul contului, moștenitorii trebuie să dezbată succesiunea la notar.
Important este să mai fie ceva bani în cont, să fie ce dezbate la notar.
Dapix, utilizator
Dacă tatăl dvs e împuternicit pe cont, împuternicirea a încetat la decesul mamei.
Cum banca nu are de unde sa știe ca titularul a murit, neoficial și pe o cale nu tocmai de buna credință, tatăl poate retrage banii din cont, fără acordul și înștiințarea copiilor.

Legal, se anunță banca ca titularul a decedat, se dezbate succesiunea, se includ și sumele din cont în masa succesorala și în final, în baza certificatului de moștenitor, banii se retrag de la banca de către toți moștenitorii și se împart conform cotelor stabilite.