Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Autorizare inchiriere xamere în regim hotelier
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Autorizare inchiriere xamere în regim hotelier

Care sunt actele necesare pentru obținerea autorizatiei pentru. Inchirierea. De. Camere în. Regim. Hotelier?

george-neagu, moderator
Bună ziua,

Pentru persoane fizice:
a) cerere standardizată pentru obținerea certificatului de clasificare;
b) fișă standardizată privind încadrarea nominală a spațiilor de cazare pe categorii și tipuri, - anexa nr. 4 la normele metodologice;
c) copia actului de identitate al persoanei fizice solicitante, proprietară a structurii de primire turistice;
d) acordul asociației de locatari/proprietari sau acordul proprietarilor cu care operatorul economic persoană fizică are pereți comuni, pe plan orizontal și vertical, din care să rezulte activitățile ce urmează a fi desfășurate în structura de primire turistică respectivă;
e) documentul din care să rezulte dreptul de proprietate asupra structurii de primire turistice, precum și adresa unității respective.
f) autorizația de construire sau documente similare emise de autoritățile competente pentru construcțiile care nu necesită autorizații de construire, după caz;
g) extras de carte funciară din care să rezulte intabularea construcțiilor pentru care se solicită clasificarea.

Pentru persoane juridice:
a) cerere standardizată, conform modelului prezentat în anexa nr. 3 la norme metodologice;
b) certificat constatator (forma extinsă) emis de Oficiul Registrului Comerțului în baza Legii nr. 26/1990 privind registrul comerțului, cu modificările și completările ulterioare, din care să rezulte activitățile autorizate a fi desfășurate la punctul de lucru și codul/codurile CAEN corespunzătoare, pentru structura de primire turistică respectivă, conform art. 15 din Legea nr. 359/2004 privind simplificarea formalităților la înregistrarea în registrul comerțului a persoanelor fizice, asociațiilor familiale și persoanelor juridice, înregistrarea fiscală a acestora, precum și la autorizarea funcționării persoanelor juridice, cu modificările și completările ulterioare. În cazul instituțiilor publice, organizațiilor, asociațiilor, fundațiilor, cultelor religioase și alte asemenea - copia documentului de înființare (hotărâre de guvern, hotărâre instanță, etc), copia documentului de înregistrare fiscală, statutul sau documentul care atestă posibilitatea desfășurării activității de cazare și/sau alimentație publică și documentul din care să rezulte dreptul de administrare (proprietate, comodat, închiriere sau alt drept de folosință) a structurii(lor) de primire turistică(e) precum și adresa unității(lor) respectivă(e);
c) fișă standardizată privind încadrarea nominală a spațiilor de cazare pe categorii și tipuri, conform anexei nr. 4 la prezentele norme metodologice, după caz;
d) fișă standardizată privind încadrarea și organizarea spațiilor în structurile de primire turistice cu funcțiuni de alimentație publică, conform anexei nr. 5 la norme metodologice, după caz;
e) dacă este cazul, dovada înregistrării contractelor de muncă în registrul general de evidență a salariaților (extras REVISAL - vizat pentru conformitate de semnatarul cererii standardizate prevăzute la lit. a) din prezentul alineat) a personalului minim necesar asigurării funcționării structurii de primire turistice (conducere operativă, șef recepție cazare și/sau șef producție și servire pentru unitățile de alimentație publică, după caz) și a documentelor care atestă pregătirea profesională a fiecăruia, conform anexei nr. 7 la norme metodologice, celelalte documente privind încadrarea cu personal calificat vor fi prezentate la data verificării la fața locului a structurii de primire turistice supuse procedurii de clasificare;
f) autorizația de construire sau documente similare emise de autoritățile competente pentru construcțiile care nu necesită autorizații de construire, după caz;
g) extras de carte funciară din care să rezulte intabularea construcțiilor pentru care se solicită clasificarea ca structuri de primire turistice, iar pentru construcțiile care au obligația obținerii avizului tehnic conform Hotărârii Guvernului nr. 31/1996 pentru aprobarea Metodologiei de avizare a documentațiilor de urbanism privind zone și stațiuni turistice și a documentațiilor tehnice privind construcții din domeniul turismului se va menționa în extrasul de carte funciară destinația «construcții administrative și social-culturale».

Toate cele bune,