Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... evacuare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

evacuare

sunt casatorita de 20 de ani cu un alcoolic in urma ultimelor scandaluri am decis sa divortez de acord fiind si fiul meu de 18 ani (pentru care am suportat atatia ani) intrebarea mea este pot sa il dau afara din casa inainte sa se pronunte divortul casa fiind in momentul de fata mostenire (adica a decedat tatal meu si sa facut succesiunea unde suntem eu mama si fratele meu in momentul de fata in actele casei) si daca imi poate spune cineva ce drepturi asupra casei va putea avea el dupa divort va multumesc mult :(
:) Puteti formula impreuna cu ceilalti mostenitori o actiune in evacuare pentru imposibilitate de convietuire cu sotul dvs., pana la introducerea divortului sau concomitent.
Sotul dvs. nu are si nu va avea nici un drept asupra "imobilului mostenit".
buna ziua!
puteti sa il evacuati fara probleme.
sotul dvs nu are niciun drept cu privire la acest imobil!
bunurile dobandite de catre soti prin mostenire sunt bunuri proprii.
succes! :)
buna seara .
puteti solicita pe calea ordonantei presedintiale, evacuarea paratului din imobil .
acesta reprezinta bun propriu si nu va fi inclus in masa partajabila .