avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1799 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ce lege a pensiilor era valabila in octombrie 1992? ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ce lege a pensiilor era valabila in octombrie 1992? Cum se va ...

Ce lege a pensiilor era valabila in octombrie 1992? Cum se va face recalcularea unei astfel de pensii care in decizie nu are trecut un punctaj al pensionarului ci numai o valoare in lei?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:06, 13 Februarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 3/1977
[ link extern ]
Apoi s-au aplicat prevederile:
H.G.1550/2004, respectiv, O.U.G..4/2005
[ link extern ]
[ link extern ]
La 01/09/2024 se vor recalcula pe noua formula.
Multumesc domnului CARP pentru raspuns. Voiam sa mai stiu si cum se face recalcularea pentru o pensie in a carei decizie nu e trecut un punctaj ci numau o valoare in lei?
Poate nu a mai primit urmatoarele decizii de recalculare.
Dar pe cupon trebuie sa se regaseasca punctajul mediu anual.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obtinere drepturi din grupe de munca i si ii la pensia de urmas aurora9 aurora9 Buna ziua! Legat de faptul ca persoanele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupele I si II de munca, potrivit legislatiei ... (vezi toată discuția)
Buna seara - majorare pensie de urmas alinadriana alinadriana buna seara.am si eu o problema..nepoata mea are 17 ani,mama ei a decedat cand ea avea 1 an,primeste pensie de urmas,dar de 7 ani nu i s-a mai majorat pensia.as ... (vezi toată discuția)
Decizie recalculare pensie kostoconstruct kostoconstruct Buna ziua, Decizie de recalculare pensie emisa in Oct.2006, sosita prin posta Oct.2016. Plata retroactiva pentru ce perioada de timp? Multumesc (vezi toată discuția)