Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... am o condamnare cu supendae 2 ani pentru vatamare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

am o condamnare cu supendae 2 ani pentru vatamare corporala grava..rezultat ...

am o condamnare cu supendae 2 ani pentru vatamare corporala grava..rezultat dint-o situatie de autoaparare in care am dat un singur pumn ca sa ma apar .si tre a platesc undeva la 10 000 de euro pentru partea vatamata si vreo 6000 la spitale si cheltuieli judecatoresti .ce se intapla daca nu platesc sumele respective sau cele de 6000 de euro ..
Art. 96. -
(1) Dacă pe parcursul termenului de supraveghere persoana supravegheată, cu rea-credinţă, nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse ori stabilite de lege, instanţa revocă suspendarea şi dispune executarea pedepsei.

(2) Dacă până la expirarea termenului de supraveghere persoana supravegheată nu îndeplineşte integral obligaţiile civile stabilite prin hotărâre, instanţa revocă suspendarea şi dispune executarea pedepsei, afară de cazul în care persoana dovedeşte că nu a avut nicio posibilitate să le îndeplinească.

(3) Dacă pedeapsa amenzii care a însoţit pedeapsa închisorii în condiţiile art. 62 nu a fost executată şi a fost înlocuită cu pedeapsa închisorii potrivit art. 63 alin. (2) sau art. 64 alin. (5) şi alin. (6), instanţa revocă suspendarea şi dispune executarea pedepsei, la care se adaugă pedeapsa închisorii care a înlocuit amenda.