Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Salariu minim net?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Salariu minim net?

Buna ziua,

De la 01 octombrie 2023 salariu minim brut este 3300 lei. Angajatul primeste in mana minim 2079 lei (fara alte sporuri)

Va rog sa imi spuneti daca angajatul poate lua mai putin de 2079 lei net? Contabila imi calculeaza in Saga si imi spune ca daca a fost in concediu 5 sau 10 zile (nu concediu medical) sau daca luna a avut 20 sau 19 zile lucratoare salariatul ia in mana mai putin de 2079 lei. (2019 lei sau 2049 lei) Mentionez ca dau si tichete de 35 lei / zi. Este corect?

Va multumesc,
george-neagu, moderator
da este corect . 2079 este daca lucreaza toata luna si fara tichete. Daca lucreaza mai putin e si normal sa aiba salariu net mai mic.
Salariul minim de 3300 lei brut si 2079 net este la o luna intreaga lucrata .
Multumesc pentru raspuns.