avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Salariu minim net?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Salariu minim net?

Buna ziua,

De la 01 octombrie 2023 salariu minim brut este 3300 lei. Angajatul primeste in mana minim 2079 lei (fara alte sporuri)

Va rog sa imi spuneti daca angajatul poate lua mai putin de 2079 lei net? Contabila imi calculeaza in Saga si imi spune ca daca a fost in concediu 5 sau 10 zile (nu concediu medical) sau daca luna a avut 20 sau 19 zile lucratoare salariatul ia in mana mai putin de 2079 lei. (2019 lei sau 2049 lei) Mentionez ca dau si tichete de 35 lei / zi. Este corect?


Va multumesc,
Ultima modificare: Marți, 13 Februarie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: AlexCost , utilizator 00:22, 14 Februarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
da este corect . 2079 este daca lucreaza toata luna si fara tichete. Daca lucreaza mai putin e si normal sa aiba salariu net mai mic.
Salariul minim de 3300 lei brut si 2079 net este la o luna intreaga lucrata .
Multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna as avea o intrebare ...este legal ca tichetele de masa sa ... pluticoman pluticoman Buna as avea o intrebare ...este legal ca tichetele de masa sa fie calculate la salar??? adica la un salar brut de 3600 primesc net 1927+150 lei contributie ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu Lilisava Lilisava Am un salariu brut de 3320 lei și iau în mână 2012 lei iar persoanele care au un salariu brut de 3300 iau un net de 2079.. De ce pentru 20 de lei pe care ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, cei 200 lei netaxabili erau conditionati : a) nivelul ... mihaela-dutu mihaela-dutu Buna ziua, cei 200 lei netaxabili erau conditionati : a) nivelul salariului de bază brut lunar stabilit potrivit contractului individual de muncă, fără a ... (vezi toată discuția)