Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Interpretare - Legea nr. 357/2022
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Interpretare - Legea nr. 357/2022

Bună ziua,

Vin către această comunintate cu o nelămurire referitoare la Legea nr. 357/2022.
În luna Decembrie 2023 distribuitorul de energie electică a realizat o regularizare a consumului pentru perioada 25 Sep - 27 Nov pentru un consum total de 655 și un consum mediu pe zi de 10.23kWh, repartizarea consumului pentru cele două perioade este astfel:
- 25.09.23 – 31.10.23 => 379kWh – acesta se încadrează în plafon III și este tarifat cu 1.3 RON
- 01.11.23 – 27.11.23 => 276kWh – acesta a fost încadrat tot în plafon III și facturat tot cu 1.3 RON, deși conform numărului kWh se încadrează la plafon II.
În urma sesizării către ANPC am primit răspuns că plângerea mea este ca neîntemeiată lăsând cumva să înțeleg că de fapt încadrarea în plafon se realizează pe baza consumului mediu la nivel de zi, deși conform legii se menționează că încadrarea este la nivel de tranșee de consum.
Pot accepta idea că distribuitorul a calculat și a încadrat consumul pentru perioada 01.11.23 – 27.11.23 la un consum de plafon III prin calcularea si estimarea consumului total pentru final de Noiembrie 2023, dar acest lucru nu este susținut de următoarea factură emisă unde consumul pentru perioada 28.11.23 – 30.11.23 este calculat la un preț mediu zilnic diferit, rezultat din consumul citit de către ei în 6 Dec pentru perioada 28.11.23 – 06.12.23.
Am revenit către ANPC pentru clarificări și reevaluarea răspunsului în baza interpretării mele asupra legii și răspunsul lor îmi lasă impresia că fiecare interpretează după bunul lui plac această lege.

“Arătăm că art. I, pct. 1 din Legea nr. 357/2022 reglementează modul de tarifare la nivel de consum lunar și nu de cantitate de consum ( așa cum ați reținut dumneavoastră); de asemenea, în niciuna dintre facturile supuse analizei perioadele de consum facturate nu reprezintă o lună.” – această explicație mie îmi transmite că ceva este complet în neregulă cu interpretarea dânșilor și probabil a distribuitorilor pentru că în facturile transmise către autoritate am două perioade de facturare de 27 zile și una de 37 de zile, așa că partea de lună nu pare a fi justificată.

“Este adevărat că textul legii este neclar dar, în lipsa unei interpretări oficiale, interpretarea noastră nu trebuie să fie una în literă ci, una care să permită ca legea să poată produce efecte.” – iar partea de final chiar nu înteleg la ce interpretare oficială se face referire. Să înteleg că trebuie să existe o interpretare a unui instanțe asupra unei legi, ea poate fi interpretată așa cum este mai bine sau ușor pentru fiecare?

Scuze pentru discursul lung, dar așa avea și eu nevoie de ajutor să înteleg cum se interpretează legile.

Mulțumesc
La acest capitol (distributie curent, gaze) ANPC inca sufera. Contactati ANRE