Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Care sunt condițiile pentru a genera venit în CCC ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Care sunt condițiile pentru a genera venit în CCC în 2024? ...

Care sunt condițiile pentru a genera venit în CCC în 2024?

Am înțeles ca de anul acesta venitul care poate fi generat în CCC este de 11960/an.

1 Cum poate fi acesta obținut? Prin PfA, contract de muncă, etc.?

2. Cum se ia în considerare plafonul?

Ex. În cazul în care perioada de CCC este între 04-2024 și 04-2025 ( doar un an).
A. trebuie ca sumele câștigate să nu depășească plafonul între aceste luni?
B. Plafonul se împarte in fiecare an în funcție de lunile din an petrecute în CCC? de exemplu: 11960 pe an : 12 luni =996 pe luna. Asta înseamnă că În 2024 pentu 8 luni ar putea fi obținuți aprox 8000 lei, iar în 2025 la 4 luni aprox 4000 lei?
C. Nu contează câte luni din an ai CCC, plafonul e același. Adică în perioada 04.2024-04.2025, poți obține 11960 pentru 2024 și 11960 pentru 2025 adică 23920, cu condiția ca în fiecare an să nu depășești plafon?

De asemenea, are vreo influență asupra respectării acestui plafonul veniturile obținute în afara CCC ( exemplu 05-12.2025) ?

Soțul urmează să intre în CCC între 04.2024-04.2025, iar eu să mă întorc pe piața muncii prin activități pe PFA. Mă interesează dacă soțul poate obține venit până la acest plafon din prin activități de ridesharing sau activități de profesorat la clasă la plata cu ora ( momentan nu predă, jobul este în alt domeniu)

Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
1. pragul maxim de venituri nete ce pot fi obținute în paralel cu indemnizația de CCC, fără a pierde dreptul la aceasta: 11.960 de lei pe an calendaristic

2. În perioada CCC, persoana îndreptățită poate realiza venituri supuse impozitului până la nivelul prevăzut la art. 16 alin. (3) lit. c) din ordonanța de urgență, prin desfășurarea efectivă a unei activități, cu condiția menținerii întreruperii/suspendării uneia dintre activitățile care au stat la baza stabilirii dreptului la indemnizație.

3. Veniturile pot fi realizate, după cum urmează:
a) în perioada cuprinsă între data stabilirii dreptului la concediu și indemnizație pentru creșterea copilului și 31 decembrie a aceluiași an calendaristic;
b) în perioada cuprinsă între 1 ianuarie a anului calendaristic și data încetării dreptului la concediu și indemnizație pentru creșterea copilului;
c) în perioada cuprinsă între 1 ianuarie și 31 decembrie a aceluiași an calendaristic;
d) în perioada cuprinsă între data stabilirii dreptului și data suspendării acestuia în vederea acordării stimulentului de inserție, cu respectarea perioadelor prevăzute mai sus.