Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Norme noua legea pensiilor A aparut pe site-ul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Norme noua legea pensiilor A aparut pe site-ul Ministerului Muncii ...

Norme noua legea pensiilor

A aparut pe site-ul Ministerului Muncii Hotararea de Guvern pentru aplicarea Normelor noii legi a pensiilor Legea 360 /2023

link aici

[ link extern ]

Conform art 112 din norme raman valabile punctele obținute după legislația veche și care sunt trecute în deciziile de pensionare emise.
La aceste puncte se adaugă punctele de stabilitate.
Suma acestor puncte :contributive și stabilitate se înmulțește cu
valoarea punctului de referință VPR (81) și rezulta pensia.
Este doar proiectul de Hotarare ...HG va trebui adoptata si publicata in Monitorul Oficial.

La data intrării în vigoare a legii, pensiile stabilite pe baza legislației anterioare se recalculează prin înmulțirea numărului total de puncte realizat cu valoarea punctului de referință prevăzută la art. 84 din legea noua.

Numărul total de puncte realizat = însumarea punctajelor anuale realizate cu numărul de puncte de stabilitate acordate în baza art. 85 alin. (3) din Legea 360/2023.

Numărul de puncte de stabilitate prevăzut la art. 85 alin. (3) din lege se calculează pentru stagiul de cotizare contributiv realizat peste 25 ani contributiv și nu se acordă pentru perioadele în care s-a cumulat pensia cu venituri asigurate conform legii.
Probabil HG va intra in vigoare de la 01.09.2024.
Cornel Vasile, Consilier juridic