Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Astazi mi-a fost suspendat permisul de conducere auto ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Astazi mi-a fost suspendat permisul de conducere auto ptr neacordare ...

Astazi mi-a fost suspendat permisul de conducere auto ptr neacordare de prioritate unui pieton anagajat in trecere si pe care l-am observat prea tarziu din cauza unei masini stationate pe dreapta.INITIAL agentul mi-a spus ca suspendarea este pe 30 zile,mi-a luat actele s-a dus la masina si dupa un timp s-a intors si mi-a spus ca suspendarea este pe 60 zile ca s-a schimbat legea din ianuarie.Mentionez ca nu au fost victime sau pagube materiale,Am cautat pe net schimbarea legislativa dar nu am gasit .Nu am primit amenda,nici puncte penalizare,doar suspendarea.POATE sa-mi spuna cineva de ce 60 zile si nu 30 cum era si de fapt este in lege?Multumesc
Articolul 101
(3) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii contravenționale complementare a suspendării dreptului de a conduce pentru o perioada de 60 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
e) neacordarea priorității de trecere pietonilor angajați în traversarea regulamentară a drumului public prin locurile special amenajate și semnalizate, aflați pe sensul de deplasare a autovehiculului, tractorului agricol sau forestier ori tramvaiului;
[ link extern ]