avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proprietarul ma obliga sa platesc fondul de rulment, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proprietarul ma obliga sa platesc fondul de rulment, ce pot face? ...

Proprietarul ma obliga sa platesc fondul de rulment, ce pot face?

Buna ziua, proprietarul nu crede in ,,lege” si el asa a facut si cu alti chiriasi, ei plateau fondul de rulment caci asa ii se pare lui normal, daca nu il platesc a spus ca ma da afara si pierd garantia (conform contractului), daca plec eu, acelasi scenariu.

Ce optiuni am? multumesc anticipat pentru ajutor!
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 12:27, 22 Februarie 2024
Depinde daca scrie in contract asa ceva. Fondul de rulment e o obligatie a proprietarului, chiriasul plateste de obicei cheltuielile curente de intretinere. Si daca de plateste la timp nu e nevoie de utilizare a fondului de rulment, care e de fapt un fond tampon ce se utilizeaza doar atunci cind nu se achita intretinerea lunara la timp. Fondul de rulment e o obligatie impusa de legea 196/2018.
[ link extern ]
Daca nu va intelegeti, cautati alta locuinta de inchiriat. Asta, daca scrie in contract ceva despre neplata fondului de rulment si posibilitatea pierderii garantiei.
Nu am nimic in contract legat de cheltuieli, cheltuielile curente de intretinere le platesc cum e normal, dar platesc si fondul de rulment caci ma obliga proprietarul,

Daca plec pierd garantia sigur, daca stau ma obliga la plata a ceva ce e indatorirea lui, nu e cam abuz asta? eu ies prost oricum ar fi....
Ultima modificare: Duminică, 18 Februarie 2024
Andrei20M00, utilizator


latka a scris:

Depinde daca scrie in contract asa ceva. Fondul de rulment e o obligatie a proprietarului, chiriasul plateste de obicei cheltuielile curente de intretinere. Si daca de plateste la timp nu e nevoie de utilizare a fondului de rulment, care e de fapt un fond tampon ce se utilizeaza doar atunci cind nu se achita intretinerea lunara la timp. Fondul de rulment e o obligatie impusa de legea 196/2018.
[ link extern ]
Daca nu va intelegeti, cautati alta locuinta de inchiriat. Asta, daca scrie in contract ceva despre neplata fondului de rulment si posibilitatea pierderii garantiei.



Deci cum e?
Cum e ce ? Daca e abuz, il rezolvati doar in instanta, cautati un avocat.
[ link extern ] /
[ link extern ]
Contractul de locatiune (inchiriere) se refera in principal la utilizarea proprietatii respective in schimbul chiriei platite. Celelalte obligatii, cum sunt cheltuielile de intretinere se trec expres in contractul respectiv, nu exista vreo lege care sa va oblige la plata fondului de rulment, ce e prevazuta prin legea 196/2018 ca fiind o obligatie a locatorului (proprietarul).
[ link extern ]

Deocamdata nu plecati si nu platiti nici un fond de rulment, din moment ce ati zis ca nu e trecut asa ceva in contract. Sa va trimita instiintare scrisa ca reziliaza contractul, daca nu platiti fondul de rulment.
Presupun ca e un contract legal, inregistrat la ANAF. Nu va poate rezilia contractul oricum.
[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 22 Februarie 2024
latka, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua C.Claudia C.Claudia Sunt si eu chiriaș ANL si am o întrebare . Sunt obligată să plăteasc fondul de rulment si pentru ce se folosește? (vezi toată discuția)
Buna ziua. am facut un contract de inchiriere si cand a venit ... Iulian2194 Iulian2194 Buna ziua. Am facut un contract de inchiriere si cand a venit prima luna pentru plata cheltuielilor proprietarul ne spune ca trebuie sa platim si fondul de ... (vezi toată discuția)
Fondul de reparatii obligatoriu pentru proprietar vladddg vladddg Buna ziua, Impart un apartament cu inca o persoana. Ea sta cu mult inaintea mea. De jumatate de an de cand locuiesc am platit pentru fondul de reparatii, ... (vezi toată discuția)