Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Posesia apartamentului pentru care platesc impozit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Posesia apartamentului pentru care platesc impozit

Am o ruda care nu are mostenitori. Nu a platit impozitul apartamentului de multi ani. Daca platesc eu impozitul lui, pot intra in posesia apartamentului?
Nu. Dacă ruda respectiva nu are moștenitori pana la gradul 4 inclusiv și nici nu a lăsat vreun testament, succesiunea e vacantă si o ia statul.
Indiferent cât și dacă plătiți impozitul.
Nu puteți intra în posesia apartamentului decât dacă vă permite rudă dvs.
plata impozitului pentru altul nu va conferă dvs niciun drept.
Avocat Stefania Bălașa

mirela_u a scris:

Am o ruda care nu are mostenitori. Nu a platit impozitul apartamentului de multi ani. Daca platesc eu impozitul lui, pot intra in posesia apartamentului?

Multumesc pentru raspunsuri