Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Administrator poate sa delege atribuții catre ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Administrator poate sa delege atribuții catre directorul general?

Buna seara! Ma puteti ajuta, va rog? Un SRL are administrator o persoana juridica romana, calitate asumata prin contract de administrare inregistrat la ORC, in baza deciziei asociatului unic. In decizia asociatului unic si in contactul de administrare se prevede ca administratorul are dreptul de a delega atributii catre directorul general. Decizia prin care se nominalizeaza atributiile delegate catre directorul general trebuie sa mai treaca prin ORC, se impune actualizarea actului constitutiv? Multumesc tare mult!
george-neagu, moderator
Nu.