Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua! Aș vrea să știu dacă revenirea la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua! Aș vrea să știu dacă revenirea la decizia de ...

Bună ziua! Aș vrea să știu dacă revenirea la decizia de pensionare la 65 pentru femei, pe legea nouă, 360/2023, înseamnă concret că femeia e obligata sa stea până la 65?? Soția are stagiul complet pe fosta și actuala lege, din 2020 și perioada necontributiva facultate la zi, termenul legal ar fi in 2025, la 62,5 ani. În cazul că ar vrea sa mai stea 1-2 ani nu poate ieși inainte de 65 decât cu penalizare?? Am citit opinii, că dacă revine, e penalizata. Mulțumesc
Odată ce ai îndeplinit condițiile de stagiu complet contributiv și vârsta standard de pensionare pensia nu mai poate fi penalizată prin continuarea activității.